belugyiszemle_header

Sallai János - Borszéki Judit

A nemzetközi rendőri együttműködés kezdetei

A nemzetközi rendőri együttműködés kezdetei

Absztrakt

Cél: A tanulmány célja a nemzetközi rendőri együttműködés kezdeti folyamatának bemutatása, különös tekintettel az Európában és a magyar részvétellel lezajlott eseményekre.
Módszertan: A publikáció több aspektusból közelíti meg a címben megjelölt témát. A korszak magyar rendőri folyóirataiban megjelent beszámolóinak és a rendészettudomány jeles kortárs képviselőinek tudósításait feldolgozva ismerteti a nemzetközi rendőri együttműködés 1869 és 1938 között zajlott eseményeit, majd ezeket összeveti azzal az értékeléssel, amelyet a témával foglalkozó 21. századi angol nyelvű tanulmányok fogalmaznak meg a korról. Végül részletezi a finn-magyar rendőri kooperáció történetét a II. világháborút megelőző időszakban, amely jól példázza az akkori magyar rendőrség baráti országokkal folytatott kétoldalú együttműködési törekvéseit.
Megállapítások: Míg a korabeli beszámolók – érthető módon – az eseményekre és azok közvetlen okaira koncentrálnak, addig a 21. századi elemzések már – nagyobb rálátással – a nemzetközi együttműködést szükségessé és lehetővé tevő, illetve az annak kiteljesedését gátló szakmai, történelmi és politikai tényezőkre is rámutatnak.
Érték: Valamennyi forrás megegyezik abban a – napjainkban is vitathatatlan – következtetésben, hogy a történelmi-technikai fejlődés egy bizonyos pontján a határokon átnyúló bűnözés globális megjelenése, az elkövetési módszerek megváltozása szükségszerűvé teszi a rendőrségek (a tapasztalat- és információcserét, a megfelelő szervezetek létrehozását is magában foglaló) nemzetközi együttműködésének megszervezését.

Kulcsszavak

rendészet, nemzetközi bűnözés, nemzetközi együttműködés, Nemzetközi Bűnügyi Rendőrségi Bizottság
3067