belugyiszemle_header

Erdélyi Csaba

Az egyes felekezetek börtönlelkészi gyakorlatának és eredményeinek bemutatása

Az egyes felekezetek börtönlelkészi gyakorlatának és eredményeinek bemutatása

Absztrakt

Cél: A büntetés-végrehajtási szervezet keretein belül működő Börtönlelkészi Szolgálat működését mutatom be saját megfigyeléseim és tapasztalataim alapján, a történelmi előzmények, az állami és egyházi motivációk és lehetőségek, valamint a gyakorlati tevékenységek áttekintésével.
Módszertan: Börtönlelkészként lehetőségem van hosszú távú megfigyelésekre, amelyek strukturálását szakirodalmi források felhasználásával, a jogértelmezés eszközeivel és teológiai módszerekkel végzem el.
Megállapítások: A történelmi előzmények, az egyházi motivációk és a jogszabályi keretek lehetőséget adnak a Börtönlelkészi Szolgálat számára a büntetés- végrehajtási szervezet céljainak megvalósulásában való hatékony közreműködésre. Ugyanakkor minden érintett részéről szükséges a börtönmissziós célok újragondolására vonatkozó nyitottság újraértelmezése.
Érték: A Börtönlelkészi Szolgálatnak nagyon pontosan körülírható helye van a büntetés-végrehajtási szervezetben. A szélesen értelmezett ökumenikus gondolkodás lehetőséget ad a megismerésre és az összehasonlításra. Bemutatásra kerülnek az egyházi szolgálatok állami keretek közötti megvalósulási lehetőségei a különböző felekezetek önazonosságának tükrében.

Kulcsszavak

börtönlelkész, állam és egyház, keresztény alapok, büntetés-végrehajtási reintegrációs célok, fogvatartási és visszaesési kockázatok csökkentése
3681