Európai Kiberbiztonsági Hónap: kiberbűnözési körkép

Európai Kiberbiztonsági Hónap: kiberbűnözési körkép

Az Európai Kiberbiztonsági Hónap harmadik workshopján hazai és külföldön élő magyar kutatók jártak körül olyan aktuális témákat, mint például a kibertérbeli csalások, vagy az online bűnöző meghatározása. Krasznay Csaba, az NKE Kiberbiztonsági Kutatóintézet vezetője egy „kiberbiztonsági körkép” felvázolására kérte fel a beszélgetés résztvevőit, akik az Amerikai Egyesült Államokból, Kanadából, Észtországból és Magyarországról jelentkeztek be online és ismertették a kiberbűnözés 21. századi tendenciáit.

Parti Katalin elsőkézből számolt be az Amerikai Egyesült Államok 2019-es statisztikai adatairól: folyamatosan nő az online csalások, azon belül az idősebb korosztályt célzó, többlépcsős internetes csalások száma. Richard Frank, a kanadai Simon Friser University kutatója hasonló helyzetről számolt be az USA északi szomszédjánál, kiemelve, hogy ott állami szervek is sokszor a kiberbűnözők célpontjaivá válnak. Kasper Ágnes az észtországi helyzetről adott számot. A tallini Műszaki Egyetem oktatója szerint, ahogy egyre modernebbé válik a technológia területén az ország, úgy a visszaélések száma is folyamatosan növekszik: az online csalások náluk is problémákat okoznak és ezt az állampolgárok is egyre többször tapasztalják meg a saját bőrükön. Az észt statisztikák alapján a lakosság közel 40 százalékának volt már tapasztalata számítógépes csalással, s a mérések alapján a kárvallottak túlnyomó többsége fiatal nő.

„Egyrészt van egy mennyiségi növekedés, ami a regisztrált bűncselekmények számát jelenti, másrészt pedig tapasztalható egy minőségi átalakulás is, ami az elkövetési módozatok változását jelenti” ­– vázolta a hazai helyzetet Nagy Tamás r. főhadnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársa. A szakember szerint a kiberbűnözők elleni fellépést nehezíti, hogy  évről évre új elkövetési módozatok bukkannak fel, amelyek összefonódnak korábbi módszerekkel és így sokkal komplexebb problémákkal szembesülnek a hatóságok.

Simon Béla a koronavírussal összefüggésbe hozható aktualitásokra hívta fel a figyelmet, ugyanis a járvány előhozta az egészségüggyel, a gyógyszeriparral és az ezekhez kapcsolódó pénzügyi befektetésekkel kapcsolatos kibertámadások és online csalások sorozatát. Mindig az embernek gyengeségeit használják ki az elkövetők” – fogalmazott a Rendészettudományi Kar oktatója. Kiss Tibor, az NKE Kriminológiai Tanszék munkatársa arról beszélt, hogy az elkövetők igyekeznek kihasználni az online tér adta lehetőségeket és az új típusú bizalmat, amely az új technikák nyomán, „arctalan módon” épült ki az internethasználók között.

Magyarország 2016 óta minden évben csatlakozik az európai kampányhoz, idén pedig rendhagyó keretek között, online eseményekkel hívja fel a figyelmet a kiberbiztonsági tudatosság fontosságára. További érdekességeket és információkat ITT olvashatnak, az Európai Kibervédelmi Hónap hazai programjairól pedig ITT tájékozódhatnak az érdeklődők.

 

Szöveg: Zavodnyik Blanka

 

Forrás: https://www.uni-nke.hu/hirek

871