Külügyi Klub: a Visegrádi Együttműködés 30 éve

Külügyi Klub: a Visegrádi Együttműködés 30 éve

2021/02/17

 

A Visegrádi Együttműködés elmúlt három évtizedének eseményeit járták körül a résztvevők a Magyar Diplomáciai Akadémia Diplomataképző Program Külügyi Klub kerekasztal-beszélgetésén.  

1991. február 15-én, a Visegrádi Nyilatkozat aláírásával megalakult a Visegrádi Együttműködés. 30 év távlatában a térségi együttműködés révén Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia szövetsége, azaz a Visegrádi Négyek (V4) ma Közép-Európa meghatározó térségi szervezetét képezi az Európai Unióban. „Ma, pontosan 30 évvel később azt látjuk, hogy a V4 csoport tagjai közösen és külön-külön is erősebb hanggal bírnak” – fogalmazott Pacsay-Tomassich Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára.

Varju Krisztina, Magyarország 2021-2022. évi Visegrádi Együttműködés (V4) elnökségének lebonyolításáért felelős miniszteri biztosa elmondta: az akkori kezdeményezők (Antall József, Václav Havel, Lech Wałęsa) talán még nem is sejtették, az együttműködés mennyire időtálló lesz. Stepper Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszékének adjunktusa kiemelte, hogy a növekvő intraregionális versenyben előnyt jelent a V4-ek együttműködése mind a négy ország számára, és folyamatosan történnek olyan apróbb lépések is az együttműködés során, amelyeknek kívülről nem mindig látható és érzékelhető módon, de nagy jelentőségük van.

A Magyar Diplomáciai Akadémia Diplomataképző Programja széleskörű, versenyképes tudást kínál mindazoknak, akik a magyar diplomáciai karban kívánnak dolgozni, és a magyar nemzeti és gazdasági érdekeket akarják képviselni a világban. A Program célja, hogy a képzést sikeresen teljesítő hallgatók a Külgazdasági és Külügyminisztérium munkatársai legyenek.

 

Szöveg: Pap Melinda Patrícia

 

Forrás: https://www.uni-nke.hu/hirek

1313