Biztosították a fociünnep rendjét

Biztosították a fociünnep rendjét

2021. 07. 12., h - 09:24 Zsaru Magazin
 

Rendőri szempontból komoly feladatot jelentett a labdarúgó-Európa-bajnokság hazai eseményeinek biztosítása.
 

07.14_5

Kuczik János Zoltán vezérőrnagy, a Készenléti Rendőrség (KR) vezetője, műveleti országos rendőrfőkapitány-helyettes volt a biztosítás parancsnoka. Elégedett volt a rendőrség helytállásával, és a beosztott parancsnokok munkájával is.

 

07.14_6
Kuczik János Zoltán vezérőrnagy


– A korábbi nagy versenyek jó alapokat adtak az EURO 2020 idei, budapesti rendezvényeinek megszervezéséhez, de ezt az eseményt mégsem lehetett összehasonlítani a Forma-1-es Magyar Nagydíjjal vagy a 2017-es vizes világbajnoksággal – állítja Kuczik János Zoltán vezérőrnagy. – Itt sokkal jobban kellett koncentrálnunk például arra, hogy azok a szurkolótáborok, melyek tagjai hajlamosak lettek volna a rendbontásra, ne találkozzanak egymással, és ha ez mégis megtörténik, akkor azonnal közbe tudjunk avatkozni. Éppen ezért biztosítást kellett szerveznünk az államhatártól, legyen az légi vagy szárazföldi, egészen Budapest közigazgatási területéig. Állandó rendőri jelenlét volt az autópályákon, a benzinkutakon, a pihenőhelyeken. A második nagy feladat az volt, hogy Budapest területén fenntartsuk a rendet, a város a pluszterhelés ellenére élhető maradjon, valamint a közbiztonság se sérüljön. Gondoskodnunk kellett arról is, hogy a stadionban és annak közvetlen környezetében minden biztonságosan és zökkenőmentesen történjen. Mindhárom területnek volt egy parancsnoka, aki közvetlenül nekem jelentett. A feladat során a közlekedésrendészeti, a közrendvédelmi és a bűnügyi szolgálati ág teljes összhangban tette a dolgát. Lehet, hogy a stadionban nagy a biztonság, de ha szurkolók a mérkőzés előtt, vagy az után egymásnak esnek és szétverik a várost, akkor rosszul készültünk fel. Nemcsak abból a szempontból volt komplex a feladat, hogy nagyon szorosan együttműködtek a szolgálati ágak, hanem abból a szempontból is, hogy minden létező technikát, ami a rendőrség és főleg a döntéshozó parancsnokok munkáját segítheti egy biztosításnál, mind bevetettük.

Fontos szerepet játszottak a helikopterek és a drónok, de a szolgálati lovak és kutyák is. Ezek segítségével valós képet kaptunk a szurkolói mozgásokról, arról, hogy a drukkerek ünnepi vonulást tartanak, vagy éppen a keserűségüknek akarnak hangot adni. Magyarországon ekkora sporteseményt, ahol alkalmanként sok ezer, egymással ellentétes érzelmű szurkoló jelent volna meg, elválasztás nélkül, kordon nélkül, közös büfével, még sohasem szerveztünk, de meg kell mondanom, nemcsak a parancsnokok, hanem az állomány tagjai is rendkívül felkészültek mind a stadionból és az azon kívüli szükséges feladatokból, mind a taktikai eljárásokból, mind pedig a szurkolókkal való kommunikációból. Ahhoz, hogy az Eb budapesti szakasza különösebb esemény nélkül lezajlott, kellett a szurkolók többségének jogkövető magatartása, de kellett a fegyelmezett, jól felkészített rendőri állomány is. Amikor eligazításokat tartottam, mindig elhangzott két szó: a segítőkészség és az együttműködés. Persze, ha rendőreink jogsértést tapasztaltak, akkor határozottan, szakszerűen és jogszerűen, az arányosság figyelembe vételével azonnal intézkedést kezdeményeztek. Viszont amíg erre nem volt szükség, és csak jókedvűen vonult vagy harsogott a tömeg, addig azt segítettük elő, hogy ez valóban futballünnep legyen. Azt hiszem, az is lett. Csak elismerést kaptunk azoktól a csapatoktól, amelyek hosszabb-rövidebb időt nálunk töltöttek, A portugálok, a franciák, a csehek, a hollandok, és a velük érkező biztonsági összekötők egyöntetűen azt állították, ilyen együttműködő, jól szervezett rendőrséggel még sehol sem találkoztak.

 

07.14_7
Wieszt Ferenc ezredes


Wieszt Ferenc ezredes, a Budapesti Rend­őr-főkapitányság (BRFK) közrendvédelmi főosztályának vezetője azt mondja, az Európa-bajnokság idején a fő feladatuk az volt, hogy a Készenléti Rendőrséggel közösen fenntartsák a főváros közrendjét és közbiztonságát.

– A rendőri biztosítást úgy szerveztük meg – mondja –, hogy megfelelő létszámú rendőr legyen látható, illetve nem látható. Azt sem szerettük volna, hogy amikor éppen nem történik esemény, nagyon sok rendőrt lássanak az ide érkezők, valamint a budapestiek, ha viszont szükség van rá, akkor legyen megfelelő létszám a közterületeken. Amikor például különböző szórakozóhelyeken felbukkantak nagyobb szurkolói csoportok, vagy egy-egy vonuló tömeg hangulatán látszott, hogy bármilyen esemény bekövetkezhet, azokon a helyeken megerősítettük a jelenlétet. Mert nem biztos, hogy ilyenkor be kell avatkozni, de figyelemmel kell kísérni az eseményeket, és jelen kell lenni. Minden nagyobb rendezvény eligazítása végén azt szoktam mondani a kollégáknak, hogy akkor lesz jó a rendőri biztosítás, ha az esti hírek nem a rendőrségről szólnak.

 

07.14_8
Léránt Krisztián százados


Léránt Krisztián százados, a BRFK forgalomfelügyeleti és biztosítási osztályának megbízott vezetője egy olykor hektikusan lüktető város forgalmába igyekezett beilleszteni az EURO 2020-ra érkező focisták, szurkolók és védett személyek mozgását.

– A mi munkánk egyrészt a csapatok biztonságos célba juttatása volt, akár edzésekre vagy mérkőzésekre. Másrészt segítenünk kellett a szurkolók mozgását, és a védett személyeket, illetve a konvojaikat is mozgatnunk kellett. Mérkőzésnapokon meg kellett szerveznünk a Puskás Aréna zárását, és a városligeti szurkolói zóna közlekedésrendészeti biztosítását; mindezeket úgy, hogy a budapesti lakosok se tapasztaljanak kellemetlenségeket azért, mert a mérkőzések miatt megjelenik a városban 60-70 ezer ember, és közlekednek, szurkolói vonulásokat tartanak. A budapesti forgalmat tekintve csak óriási közlekedési ismeretekkel és nagy szaktudással rendelkező szakembergárdával lehet egy ilyen feladatnak nekivágni. A rendezvény biztosítása során folyamatosan kapcsolatot kellett tartanunk a közútkezelőkkel és a tömegközlekedési szolgáltatást végzőkkel is. Persze tudjuk, melyek a főváros ütőerei, azok a pontjai, amelyek egy átlagos hétköznapon is „el tudnak esni”, valamint tudnunk kellett azt is, hogy amikor például a Puskás Aréna környékéről kitoljuk a forgalmat, az hol jelenik meg, hol kell forgalomirányító rendőrökkel segíteni.

Nagy István alezredes, a KR Rendészeti Igazgatóság csapatszolgálati osztályának megbízott vezetője arra a felvetésünkre, hogy egy ekkora esemény rendőri biztosítása már-már olyan, mint egy haditerv, bólint: igen, valami olyasmi.

07.14_9
Nagy István alezredes


– Az Európa-bajnokság magyar vonatkozású biztosítási tervének elkészítéséért volt felelős a mi osztályunk – mondja. – Nagyon sok munkát fektettünk bele, és ebbe bevontuk a társszerveket is, a végrehajtásába pedig a BRFK bűnügyi, közrendvédelmi és közlekedésrendészeti, illetve a Fejér és a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság kijelölt állományát. A végrehajtás során a vezetési ponton kellett segítenünk, illetve a vezetői döntések előkészítésében azokon a helyeken, ahol azok megszülettek. Nem titok, menet közben is kellett módosítanunk az elképzeléseken, hiszen egy ilyen sokváltozós egyenletben mindent nem lehet pontosan megtervezni. Éppen ezért mindig egyfajta előregondolkodásban vagyunk. Azt hiszem, a feladatot jól oldottuk meg, ez az Eb ugyanis tényleg nem rólunk szólt, hanem a fociról.

Kuczik vezérőrnagy nagyon elégedett volt a biztosításba beosztott rendőrökkel, és ezúton is köszönetét fejezte ki, mert nemcsak Budapesten vették nagyon komolyan a feladatukat és végezték elhivatottan a munkájukat, hanem az autópályákon, a repülőtéren és Telkiben is.

 

TRENCSÉNYI ZOLTÁN

FOTÓ: FÜLÖP MÁTÉ

 

Forrás: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/zsaru-magazin

2065