Elindult a Belügyi Szemle új rovata „Érdekes bűncselekmények, tanulságos nyomozások” címmel

Elindult a Belügyi Szemle új rovata „Érdekes bűncselekmények, tanulságos nyomozások” címmel

 

A Belügyi Szemle új rovata

Érdekes bűncselekmények, tanulságos nyomozások

 

Főszerkesztői megjegyzések az új rovat elé

 


A Belügyi Szemle rovatrendje a 2022. januári lapszámtól új rovattal bővül, melynek címe: „Érdekes bűncselekmények, tanulságos nyomozások”. A rovat valójában nem előzmény nélküli. A „Híres bűnügyek, tanulságos nyomozások” rovatcím alatt már korábban is számos, büntetőjogi és kriminalisztikai tanulságokkal bíró cikk jelent meg a Belügyi Szemlében. A régi-új rovat újraindítása több szempontból is különös és jövőbe látó gondolatként született meg Szerkesztőségünk égisze alatt. Munkásságuk során maguk a szerkesztők is sok olyan jellegű eseménnyel találkoztak, amelyet később szakavatott bűnügyes kollégák papírra vetettek, és ezen esetek többségükben jó alapot szolgáltattak egy-egy leíró vagy empirikus tanulmány elkészítéséhez, a leendő nyomozó kollégák felkészítéséhez, vagy éppen az adott ügy jogi szempontú feldolgozásához. A rovat mostani elindítását több egyetemi oktató is javasolta. Többen visszaidézték, hogy a korábbi esetleírások kitűnően hasznosíthatók voltak a büntetőjogi és kriminalisztikai szemináriumokon, és igencsak hiányoznak az ilyen jellegű cikkek a mai bűnügyi szakmai folyóiratokból. Most elinduló rovatunkkal tehát egyfajta hiánypótló szerepet is betölteni kívánunk, ezzel is hozzájárulva a rendvédelmi és a joghallgatók praxisorientáltabb felkészítéséhez.
Határozott elképzelésünk szerint minden hónapban közzéteszünk egy-egy olyan érdekes bűnügyet és annak felderítését, amely a szélesebb közvélemény körében is érdeklődésre tarthat számot, de az olvasó, a kutató, a hallgató is profitálhat az eset feldolgozásából, elemzéséből. Rovatunk egy olyan eset leírásával indul, amelynek tárgyát a gyakori bűncselekmények körébe vonható, a mai kor emberének egyik legnagyobb ellenségévé lett szer képezi. A „szer”, amelyet maga az ember hoz létre, és amelynek elkövetése nem csupán bűncselekményként értékelhető, hanem jelentős mértékű nemzetgazdasági összefüggéseket is hordoz magában. Arról nem is beszélve, hogy jelentős mértékű meggazdagodás reményével kecsegteti az elkövetőket, ezáltal e bűnözési forma folyamatos reprodukcióját is biztosítja, és kifejezett bűnözői életprogrammá transzformálódik ezen elkövetők tekintetében. Az „egyszerű” bűnismétlési tendencia tehát mentalitásbeli, az ilyen bűnelkövetést igazoló és vonzóvá tevő nézetrendszer kialakulásához vezethet.

Az új rovat vezetője dr. Hertelendi Lajos rendőr alezredes, a Belügyi Szemle kooperatív szerkesztője.

Új rovatunk olvasásához nagyon jó szórakozást kívánunk, reméljük folyóiratunk ezen új fejezetével valódi hasznos ismeretekkel, információkkal szolgálunk.

 

                                                                                                          Dános Valér
                                                                                                 főszerkesztő

 

Megjelent a Belügyi Szemle 2022. évi 1. számában az alábbi linken:

https://ojs.mtak.hu/index.php/belugyiszemle/issue/view/707/401

 

2679