IX. BIZTONSÁGPIAC 2022. kiállítás és konferencia

IX. BIZTONSÁGPIAC 2022. kiállítás és konferencia

2022/09/22
 
bp-1

 

A rendezvényt a Magyar Rendészettudományi Társaság, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége és a Biztonságpiac.hu közösen szervezte meg, melyen az állami szektor, a magánbiztonsági ágazat, és a védelmi ipar jeles szereplői vettek részt. A konferencia fővédnökei Pintér Sándor belügyminiszter és Maróth Gáspár HM államtitkár, védnöke pedig Balogh János r. altábornagy, országos rendőrfőkapitány volt. A kiállítás mellett megtartott pódiumbeszélgetéseken a napi aktualitások kerültek megvitatásra. 

A kiállítók a rendezvényen többek között páncélozott szállítójárműveket, kamerákkal felszerelt drónokat, speciális feszítővágókat, a virtuális valóság kiképzésekben használt eszközeit mutatták be a rendezvényen az érdeklődőknek.

Kovács Gábor r. vezérőrnagy, az RTK dékánja és az MRTT főtitkára megnyitó gondolatainak sorában bemutatta az Egyetem Rendészettudományi Karának működését, amely a teljes rendvédelmi szféra részére képez szakembereket. Kiemelte a képzés, oktatás, nevelés és a hallgatók tudományos fejlesztésének a fontosságát.
Lentner Csaba egyetemi tanár, Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, Kovács István r. vezérőrnagy, gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes és Kohut Balázs, az NKE fejlesztési igazgatójának részvételével a „Kihívások az állami szegmensben 2022-ben és mi várható 2023-ban” című pódiumbeszélgetésen fogalmazták meg gondolataikat.

„A közrend és közbiztonság létrehozása össztársadalmi feladat” – foglalta össze a rendezvény fontosságát Janza Frigyes ny. r. vezérőrnagy, moderátor, az MRTT egykori, alapító főtitkára, majd hozzátette: a rendőrség partnereivel, a magánbiztonsági szereplőkkel és a polgárőrséggel szolgálja a közbiztonságot. Végül Finszter Géza professzort idézte, miszerint a „biztonság kollektív társadalmi termék”.

A szekcióelőadáson Birkner Zoltán leszögezte: a kutatás-fejlesztés és innováció fontos lépése az, hogy a végén valamilyen társadalmi-gazdasági hasznosulásnak látszania kell: az egyetemek, kutatóhelyek és az ipar, piac együttműködésének hivatal általi elősegítése is ezt a célt szolgálja.

Kohut Balázs a vállalati innováció fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta, majd a kutatásfejlesztés kiemelt szerepéről beszélt. „Innovációs ökoszisztémát kezdtünk el építeni a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen” – fogalmazott az igazgató, hozzátéve, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a drónok kutatására. Felhívta a figyelmet a Tématerületi Kiválósági Programban rejlő lehetőségekre is.

Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára köszöntő gondolataiban a magyar védelmi ipar kapcsán elmondta, hogy ki fog épülni egy új magyar védelmi iparág. „Minden magyar céget támogatunk, a cél az exportképesség megteremtése” – jelentette ki a helyettes államtitkár, majd beszélt a Magyar Védelmi Exportügynökség szerepéről.

Marosi Antal, a Karc FM szerkesztő-műsorvezetője a hadi- és védelmi ipar 2021-22-es helyzetéről kérdezte a pódiumbeszélgetés résztvevőit. Porkoláb Imre ezredes beszélt „A stratégia művészete – Szervezeti innováció kiszámíthatatlan környezetben - Szun Ce gondolatai alapján” című könyvéről, amely Szun Ce tanításaira épülve mutat be egy olyan szemléletet, amely képessé tette a legnagyobb hadvezéreket és vállalati vezetőket arra, hogy felülkerekedjenek a káoszon és kiszámíthatatlan helyzetekben is győzedelmeskedjenek. Eligazítást nyújt a dinamikusan változó környezetben folyamatosan megújulásra és innovációra törekvő szervezetek, és a csúcsteljesítményt célul kitűző csapatok számára, és a való életből vett példái segítségével bepillantást enged napjaink legsikeresebb vezetőinek módszereibe.

A magánbiztonsági ágazat aktualitásai mellett a létszámhiány, a képzés, valamint a törvény és a foglalkoztatás problémaköre került a beszélgetés középpontjába Radványi Róbert főszervező, a Biztonságpiac.hu ügyvezetőjének moderálásával, aki szerint magánbiztonsági ágazat nélkül nem beszélhetünk biztonságról. A szekcióbeszélgetésen Christián László r. dandártábornok, az NKE oktatási rektorhelyettese, Fodor Balázs Gábor ügyvéd, egyetemi oktató, Sinka Iván elnök és Kovács György, a Justice Security igazgatója mondta el gyakorlati tapasztalatait.

A rendezvény zárásaként „IT-, adatvédelem, információbiztonság – hadi jelentés a kibertérből” címmel Bencsik Balázs kiberbiztonsági tanúsítási igazgató, Nemes Dániel elnök, Hajzer Károly helyettes államtitkár és Keleti Arthur kiberbiztonsági szakértő osztotta meg meglátásait a jelenlévőkkel.

 

Forrás: https://rendeszet.uni-nke.hu/

3415