Ár- és belvíz, valamint a kapcsolódó feladatok

Ár- és belvíz, valamint a kapcsolódó feladatok

2024. február 29. 13:45
 

A minisztériumok és országos hatáskörű szervek védelmi igazgatási vezetői, valamint a területi védelmi bizottságok titkárai és titkárhelyettesei videokonferencián tárgyalták meg a vizek kártételei ellen történő védekezésre való felkészülés részleteit február 29-én.

A virtuális értekezlet célja a vizek kártételei elleni felkészülési feladatok közös meghatározása, az adat- és információcsere összehangolása, az operatív együttműködés, valamint a döntés-előkészítésben és döntéshozatalban résztvevők közti kapcsolat továbbfejlesztése volt.  

A találkozót dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos polgári védelmi főfelügyelője nyitotta meg, majd Halász András tűzoltó alezredes, a Védelmi Igazgatási Hivatal képviseletében kapott szót. Egyebek mellett arról beszélt, mennyire fontos a védelmi igazgatásban részt vevők felkészítése, a megfelelő tervezés.

Magyarország hidrológiai helyzetéről, illetve annak várható alakulásáról, valamint a vízügyi események kezelésére történő felkészülés állapotáról az Országos Vízügyi Főigazgatóság főosztályvezető-helyettese, dr. Antal Örs beszélt. Sorra vette a nagyobb folyókat, azok vízgyűjtőjének állapotát, és úgy fogalmazott, hogy bár semmit nem lehet kizárni, annak, hogy az idén kora tavasszal jelentős árvíz alakuljon ki a Dunán, az átlagosnál kisebb, annak pedig, hogy a Tiszán, vagy a Dráván legyen ilyen helyzet, az átlagosnál nem nagyobb a valószínűsége. 

Dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő azokról a feladatokról beszélt, amelyek a vizek kártételei elleni felkészülés során a katasztrófavédelemre hárulnak. Előadásában szót ejtett az ország katasztrófakockázat-értékeléséről, a települések árvízi veszélyeztetettség alapján történő besorolásáról, a helyi veszélyelhárítási tervezésről. Külön szólt a második félévi uniós elnökség idejére tervezett eseményekről, így az árvízi biztonság témájában tervezett munkaműhelyről. 

Vinkó Kornél tűzoltó alezredes, a BM OKF tűzoltósági főosztályának szakértője arról tájékoztatta a hallgatóságot, hogyan, mikor, mire alkalmazhatók a tűzoltóegységek ár- és belvízi védekezés esetén. Ugyanezt a kérdést járta körbe a rendőrség szemszögéből Szabó Imre rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Védelmi Igazgatási Osztályának munkatársa, majd őt követte Magyar Attila főhadnagy, a Honvédelmi Minisztérium válságkezelési osztályának beosztott tisztje, aki a honvédelmi erőforrások igénybevételének lehetőségeit taglalta. 

Arról, hogy milyen tevékenységet folytat a közlekedési ágazat a vizek kártételeinek kezelése során, az Építési és Közlekedési Minisztérium szakembere, Sitku László közútfejlesztési referens értekezett. 

A konferencia utolsó előadását dr. Bíró Tibor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának dékánja tartotta, aki az uniós árvízkezelés erősítésének, a komplex árvízvédelmi, árvízi mentési kapacitások erősítésének koncepcionális megközelítéséről beszélt. 

Az értekezletet az országos polgári védelmi főfelügyelő zárta, aki ismét kiemelte az árvízi védekezésben részt vevő szervezetek közötti közös gondolkodás és együttműködés fontosságát.
 

Fotó: Szőke Péter BM OKF


 

Galéria

 

Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (katasztrofavedelem.hu)

 

4722