Fulbright ösztöndíjak az Egyesült Államokba

Fulbright ösztöndíjak az Egyesült Államokba

2024/03/06
 
 


Az NKE és a Fulbright Bizottság között egyre erősebb a kapcsolatrendszer, és az amerikai pályázók körében is növekszik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) iránti érdeklődés – hangzott el a Fulbright programról szóló tájékoztató előadáson március 5-én az NKE-n.

Az egyetem Nemzetközi Irodája és a Fulbright Education USA Tanácsadó Központ közös szervezésű eseményén az egyetem hallgatói, oktatói és kutatói részletesen hallhattak a jelentkezés menetéről és a program nyújtotta lehetőségekről. Az egyetemi polgárok már sokadik alkalommal pályázhatnak, intézményünk ugyanis 2016 óta szerepel partnerként az 1946-ban alapított programban.

Az általános tájékoztató előadást Jókay Károly, a budapesti Magyar-Amerikai Fulbright Bizottság igazgatója, valamint Litkei Kornélia, az Education USA Tanácsadó Központ vezető tanácsadója tartották. Az igazgató ismertette az ösztöndíj megalapításának történetét, majd elmondta, hogy az NKE és a Fulbright Bizottság között egyre erősebb a kapcsolatrendszer, és az amerikai pályázók körében is növekszik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem iránti érdeklődés, amit a NKE-n tanuló amerikai ösztöndíjasok nagy száma is bizonyít. Jókay Károly előadásában ismertette a program alapvető kritériumrendszerét és bemutatta a programok típusait, időtartamát, támogatási és finanszírozási lehetőségeit.

Kiemelte, hogy az érdeklődőknek lehetősége van teljes képzési programokban való részvételre, illetve rövidebb, fokozatszerzést nem biztosító képzések látogatására is. Elhangzott, hogy Fulbright ösztöndíjra azok a magyar állampolgárok pályázhatnak, akik felsőfokú végzettséggel, valamint megfelelő szintű angol nyelvtudással rendelkeznek és az Egyesült Államokban szeretnének oktatni, kutatni, vagy továbbtanulni. Pályázni bármely tudományterületen és művészeti ágban lehet. Jókay Károly beszélt a Fulbright Bizottság és egyéb intézetek, egyetemek közös finanszírozású ösztöndíjairól is, köztük a Texasi Egyetemmel újonnan megalapított tíz hónapra szóló vendégelőadói ösztöndíjról, ahova a tervek szerint 2025-ben érkezhetnek az első ösztöndíjnyertesek.

Litkei Kornélia az Education USA Tanácsadó Központ ingyenesen elérhető tanulmányi tanácsadásáról beszélt, amelynek során az érdeklődők nemcsak a Fulbright programról kaphatnak tájékoztatást, hanem az Amerikában elérhető egyéb tanulmányi lehetőségekről is.

Túry György, az NKE Tudománystratégiai Irodájának munkatársa – aki mind hallgatóként, mind oktatóként is elnyerte a Fulbright ösztöndíjat –, illetve Pászthory Domonkos, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem PhD hallgatója, aki szeptemberben utazik az Egyesült Államokba az ösztöndíj elnyerésével járó tapasztalatairól beszélt. Túry György szerint ez az ösztöndíj „megváltoztatja az ember szakmai életét”, így arra biztatta az érdeklődőket, hogy pályázzanak. Szó esett arról is, hogy az eddigi sikerek okán elindították az egyetem kötelékében a Fulbright Motivációs Programot, ahol igyekeznek teljes körű segítséget nyújtani az NKE-s jelentkezőknek. Pászthory Domonkos az ösztöndíjpályázat folyamatáról, a szükségesen beadandó dokumentumokról és az egyetemválasztás mikéntjéről beszélt.  

Patrick Leach a Baylor Egyetem PhD hallgatója, aki az NKE-n végez kutatást disszertációjához, előadásában felvázolta az amerikai állami és a magánegyetemek működési struktúráinak különbségét, és beszélt az amerikai és a magyar egyetemi/hallgatói élet sajátosságairól is.

Kérdésre válaszolva Christián László dandártábornok, oktatási rektorhelyettes, aki a Fulbright ösztöndíj elnyerésével a Metropolitan State University of Denveren tölthet egy tanévet kutatás céljából, a befogadó egyetem általi meghívólevél tartalmának fontosságát hangsúlyozta. Hozzátette, az ösztöndíj kiváló lehetőséget biztosít az intézményközi kapcsolatok elmélyítésére, de a pályázó részéről „kemény szakmai munka” előzi meg egy-egy ilyen meghívólevél megszerzését.

 

Hallgatói jelentkezési határidő: 2024. május 15.

Oktatói, kutatói jelentkezési határidő: 2024. október 16.

 

Részletes információ ITT találhatók.

 

Szöveg: Sallai Zsófia

Fotó: Szilágyi Dénes

 

Forrás: NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM (uni-nke.hu)

4728