Vám, együttműködés

Vám, együttműködés

2024/04/12


A hagyományos és új szakmai partnerségek erősítése érdekében tartott közös szakmai konferenciát a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) április 11-én.
 

„Intézményünk magát az együttműködés egyetemeként határozza meg, hiszen víziója és célja, hogy a felsőoktatási és a tudományos közeg, a társadalom és a nemzetstratégia igényei között hidat képezzen” – fogalmazott Deli Gergely köszöntőjében. Az NKE rektora beszélt arról a három évvel ezelőtt megújított együttműködési megállapodásról, amelynek részeként a NAV egyebek mellett támogatja az NKE-n folyó közpénzügyi és pénzügyi igazgatási kurzusok fejlesztését, illetve oktatását a Rendészettudományi, valamint az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar képzésein. Az együttműködés kiterjed még a hallgatók szakmai gyakorlatának megszervezésére, valamint a közpénzügyek és a pénzügyi igazgatás fejlesztését célzó tudományos kutatásokra és a közös szakmai rendezvényekre is – tette hozzá. „Egy ilyen rendkívüli szakmai évben, a magyar soros európai uniós elnökség közeledtével a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számára még hangsúlyosabb a partneri kapcsolatok elmélyítése” – jelentette ki megnyitóbeszédében Bakai Kristóf Péter pénzügyőr dandártábornok, a NAV vámszakmai és nemzetközi elnökhelyettese, Tudományos Tanácsának elnöke arra utalva, hogy az esemény szakmai programját a Vám Világszervezet 2024-re meghirdetett mottója ihlette, amely a szakmai partnerséget helyezi a középpontba.

A bűnszervezetek ellen eszköztelenek és védtelenek vagyunk, ha nem tudunk kialakítani megfelelő együttműködést legalább azokkal az országokkal, amelyekkel intenzív gazdasági kapcsolatban állunk – fogalmazott Vágujhelyi Ferenc, a NAV vezetéséért felelős államtitkár. A NAV elnöke beszélt egyebek mellett az adó- és vám, az áfa, a globális minimumadó, a banki adatok cseréje, a pénzmosás elleni küzdelem és a bűnügyi adatkapcsolatok területén megvalósuló együttműködésekről.

„A NAV és a rendőrség közötti együttműködés példaértékű volt, és az elmúlt években tovább erősödött” – jelentette ki Kuczik János r. vezérőrnagy. A rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes kiemelte a határforgalom felgyorsításának érdekében folytatott közös munkát. A vezérőrnagy beszélt még az illegális migránsok elleni védekezésről, az autópályákon való intézkedések biztonságosabbá tételéről, valamint a csempészekkel és a hamis árukkal kapcsolatos intézkedésekről is, amelyek során szintén együttműködnek a NAV-val.

A külföldön bekövetkezett élelmiszerfertőzések miatt a lakosság körében egyre inkább elterjedt az élelmiszerbiztonságra való odafigyelés – emlékeztetett Helik Ferenc, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) elnökhelyettese, aki kitért a nemzetközi szállítmányozás kockázataira is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint a szennyezőanyagok 70 százaléka az élelmiszerrel jut be az emberek szervezetébe, ezért kell az élelmiszerbiztonságra fokozottan figyelni – hangsúlyozta. Felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években hazánkban is elszaporodtak az élelmiszerhamisítással kapcsolatos cselekmények. Ezért Magyarország 2020-ban megalkotott Nemzeti Biztonsági Stratégiájába bekerült az élelmiszerbiztonság és a társhatóságokkal való együttműködés, illetve a hazai vállalkozások edukációja – fejtette ki. Kitért arra is, hogy a NAV és a NÉBIH közösen ellenőrzi a telephelyeket, a nagybani piacokat, a határokon pedig az utasforgalmi poggyászokat, a harmadik országból érkező élelmiszereket és a kisállat kereskedelmet is.

A veszélyes áruk és anyagok szállításának ellenőrzését a katasztrófavédelem bevonásával végzi a NAV – erről Mógor Mária Judit tü. vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hatósági főigazgató-helyettese beszélt. Részletezte azt is, hogy az OKF munkatársai segítséget nyújtanak a különböző baleseteknél, a sugárzó anyagok felderítésénél és az ipari beruházások ellenőrzésénél, de részt vesznek egyebek mellett a vízügyi védekezési feladatok ellátásában is. 

A konferencia második részében a jelenlévők arról tudhattak meg részleteket, hogyan működik együtt a NAV Budapest Főváros Kormányhivatalával, a Nemzeti Információs Központtal, illetve az Alkotmányvédelmi Hivatallal.

 

Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna

Fotó: Szilágyi Dénes

 

Forrás: NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM (uni-nke.hu)

4768